Liść
Liść
Liść

DOTACJA MÓJ PRĄD 5.0

Aleksandra Bendek
2 października,2023

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Dlaczego? Ponieważ są one nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również pomagają obniżyć rachunki za prąd.

W Polsce jednym z programów, który wspiera inwestycje min. w mikroinstalację, magazyn energii czy wymianę źródła ciepła jest program „Mój Prąd”. Od kwietnia 2023 roku ruszyła najnowsza odsłona programu- „Mój Prąd 5.0”. Program przeznaczony jest na lata 2021-2023.

Mój Prąd – co to jest za program?

Program „Mój Prąd” to inicjatywa rządu, która ma na celu wspieranie odnawialnych źródeł pozyskiwania energii w gospodarstwach domowych. Działa on na zasadzie dofinansowania części kosztów zakupu i montażu takich instalacji jak panele fotowoltaiczne, magazyn energii, pompy ciepła, systemy zarządzania energią.  Program ten przyczynia się nie tylko do rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale także pozwala gospodarstwom domowym na obniżenie rachunków za prąd oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

 

Czy program Mój Prąd 5.0 jest ostatnią edycją dofinansowania?

W związku z dużym zainteresowaniem i sporą ilością złożonych wniosków rząd zdecydował się o dołożenie dodatkowej kwoty do budżetu programu, mianowicie 450 mln zł. Łączny budżet do wykorzystania wynosi zatem 950 mln złotych. Natomiast zgodnie z założeniem program trwać będzie do 22 grudnia bieżącego roku lub do osiągnięcia limitu dostępnych środków programu, więc warto skorzystać z dofinansowania już teraz.

Mój Prąd 5.0 – co nowego?

W najnowszej wersji programu „Mój Prąd 5.0” zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian, które mają zachęcić jeszcze więcej osób do inwestycji w odnawialne źródła energii. Oto kilka kluczowych elementów tej aktualizacji:

1. Większe Dofinansowanie: Program oferuje wyższe dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, do 7 tys. złotych.

2. Rozszerzenie dofinansowania o nowe produkty: magazyn ciepła, pompa ciepła, magazyn energii, system zarządzania energią, kolektory słoneczne.

3. Trzy grupy beneficjentów (grantobiorców, wnioskodawców):

  •  Wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Możliwe dofinansowanie na mikroinstalację to 6 000 zł, z urządzeniem dodatkowym 7 000 zł,
  • Wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing. Możliwe dofinansowanie na mikroinstalację to 6 000 zł, z urządzeniem dodatkowym 7 000 zł,
  • Wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd, pod warunkiem, że:

a) mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 01.02.2020;

b) zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing – obowiązujący od dnia 01.04.2022, zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii;

c) do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie „Mój Prąd”.  Możliwe dofinansowanie na mikroinstalację to 3 000 zł. 

Wysokość dofinansowania edycji Mój Prąd 5.0 

Maksymalna kwota dotacji może wynieść do 58 tys. złotych. 

 Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

 Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:

  1. a) 7 000,00 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
  2. b) 3 000,00 zł (grupa 3 Wnioskodawców).

Urządzenia dodatkowe:

Magazyn ciepła: 5 000,00 zł;

Gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł;

Pompa ciepła powietrze /woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400,00 zł;

Pompa ciepła powietrze /woda: 12 600,00 zł;

Pompy ciepła typu powietrze /powietrze: 4 400,00 zł

Magazyn energii elektrycznej: 16 000,00 zł

System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000,00 zł

Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500,00 zł

Mój Prąd czy Czyste Powietrze? 

Wybór programu zależy przede wszystkim od uzyskanych dochodów przez wnioskodawcę oraz sprzętu, na który wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie. 

Jakie są różnice? Program Mój Prąd nie jest ograniczony wysokością dochodów beneficjenta, natomiast w programie Czyste Powietrze, kwota zarobków rocznych wnioskodawcy nie może przekraczać 135 000 zł. Jeśli chodzi o podstawowe dofinansowanie kwoty są podobne, lecz posiadając niskie zarobki w Czystym Powietrzu możesz uzyskać nawet do 90% zwrotu kosztów bez ponoszenia początkowo własnych środków. Jeśli zakupiłeś instalację fotowoltaiczną z magazynem energii i systemem zarządzania, tutaj bardziej opłacalne będzie skorzystanie z dotacji Mój Prąd. 

Jeśli jesteś ciekaw jaką kwotę dofinansowania na zakupiony sprzęt możesz otrzymać, warto umówić się z naszym Doradcą, który doradzi oraz dokładnie wyliczy Twoje dofinansowanie. 

 

Jak skorzystać z programu „Mój Prąd 5.0”?

Aby skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 5.0”, warto przejść przez kilka kroków:

  1. Konsultacja z ekspertem: Doradca pomoże określić, jaka instalacja najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i możliwości budżetowych. Dokładnie wyliczy Twoje dofinansowanie. 
  2. Wniosek i formalności: Następnie należy złożyć wniosek. Warto się upewnić, że wszystkie niezbędne dokumenty są kompleksowo przygotowane. W tym także pomoże nasz przeszkolony pracownik. Korzystając z usług firmy Bpower, nie musisz martwić się formalności, gdyż jesteśmy przygotowani aby w pełni obsłużyć klientów. 

Nie zwlekaj z decyzją o zakupie sprzętu.

Pamiętaj, że program Mój Prąd 5.0 trwa tylko do końca grudnia tego roku.

 

Skontaktuj się z Doradcą Bpower, który udzieli szczegółowych informacji zarówno na temat sprzętu jak i dofinansowania.