Liść
Liść
Liść

Idzie wiosna a wraz z nią najlepsza produkcja energii elektrycznej.

Aleksandra Bendek
15 marca,2021

Wielkimi krokami zbliżamy się do okresu wiosennego,  nadchodzi najlepszy czas dla paneli fotowoltaicznych jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej.

Otóż moduły fotowoltaiczne, a tak naprawdę ogniwa fotowoltaiczne, z których składa się moduł, wytwarzają prąd pod wpływem światła słonecznego. Zatem słoneczne dni generują najwyższą produkcję energii, ale czy wiąże się to także z wysoką z temperaturą zewnętrzną?
Panele słoneczne pracują w zakresie od – 40 stopni C do +85 stopni C. Temperatura zewnętrzna nie generuje produkcji energii elektrycznej, tylko promienie słoneczne. Sama temperatura ma wpływ na moduł, chłodząc go bądź nagrzewając. Dlatego zdarzyć się może, że w zimowy ale słoneczny dzień moduł wyprodukuje więcej energii, niż w letni ale pochmurny dzień. Pamiętajmy, że Polska znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej i klimat ten służy panelom fotowoltaicznym. Optymalna temperatura zewnętrzna dla instalacji fotowoltaicznej to 25 stopni C. Ważnym czynnikiem jest tutaj nasłonecznienie, określane jako suma natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię w określonym czasie.
Średnia moc promieniowania słonecznego na 1m2 powierzchni wynosi ok 1000 W i w Polsce właśnie nasłonecznienie oscyluje w granicy 1000 W.

Jak możemy zaobserwować na poniższym wykresie, największa produkcja prądu odbywa się w maju i czerwcu.

Produkcja energii elektrycznej vs rok

Warto zaznaczyć, iż posiadając instalację fotowoltaiczną wchodzimy w roczny bilans rozliczenia. W tym przypadku nie musimy się martwić o okres mniej nasłoneczniony, jeżeli np w miesiącu styczniu produkcja prądu będzie niewielka, zbilansuje nam to np miesiąc lipiec. Dlatego dobierając zapotrzebowanie dla użytkownika bierzemy pod uwagę jego zapotrzebowanie 12-sto miesięczne.