Pompa ciepła zimą
Liść
Liść
Liść

Jak przygotować pompę ciepła na zimę?

Aleksandra Bendek
6 grudnia,2023

Przygotowanie pompy ciepła do sezonu zimowego jest kluczowe dla efektywnego i niezawodnego działania systemu grzewczego. Nowoczesne pompy ciepła zapewniają aż 58ºC na zasilaniu systemu grzewczego, przy temperaturze zewnętrznej -20ºC.

Jakie zatem podjąć działania, aby nasze urządzenie działało dobrze oraz służyło nam jak najdłużej?

Coroczny serwis pompy ciepła 

Pomimo, iż często mówi się, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym to należy ją  corocznie serwisować. Taki przegląd powinien wykonać autoryzowany serwisant, który profesjonalnie przeprowadzi kontrolę parametrów pracy urządzenia i ewentualnie wyreguluje ustawienia sterownika, a zarazem przedłuży gwarancję sprzętu. Dlatego też warto taki przegląd umówić tuż przed samym sezonem grzewczym. 

Działanie pompy ciepła w ujemnych temperaturach

Pompy ciepła, które rekomendujemy jako firma instalacyjna zapewniają aż 58ºC na zasilaniu systemu grzewczego, przy temperaturze zewnętrznej -20ºC. 

Produkowane obecnie pompy ciepła są wyposażone w nowoczesne systemy, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed skrajnie niskimi temperaturami. Pompa ciepła jest zabezpieczona w dodatkowe grzałki, które podczas ujemnych temperatur na dworze załączają się. Co nie oznacza, że rachunki za energię elektryczną diametralnie wzrosną. Pompa ciepła, np. firmy NIBE posiada sterowniki, które same regulują, w jakim momencie włącza się grzałka. Bywają sytuacje, że grzałki włączają się nawet podczas plusowych temperatur.  Dlatego nie warto samemu regulować pracę pompy i NIE WYŁĄCZAĆ grzałek.  

Warto pamiętać, że pompa ciepła działa efektywniej, zwłaszcza biorąc pod uwagę wykorzystywanie energii elektrycznej, gdy zadana temperatura jest stała. Tzn. gdy utrzymuje temperaturę w budynku, np. 25 stopni Celsjusza.  Nie warto wychładzać mieszkania, np. na noc, w celu “oszczędności”, gdyż pompa zużyje więcej energii do ponownego ogrzania mieszkania niż utrzymywanie stałej temperatury.

Jednostka zewnętrzna, a śnieg.

Urządzenia grzewcze jakim są pompy ciepła cieszą się popularnością ze względu na swoją bezobsługowość. W momencie gdy zostanie ona odpowiednio zaprogramowana przez certyfikowanego serwisanta, wówczas nie powinniśmy już nic przy niej robić. 

Okres zimowy jest natomiast na tyle specyficzny, że wymaga od użytkownika większej uważności. Warto zatem abyś zwrócił uwagę przede wszystkim na stan jednostki zewnętrznej. Ważna jest kontrola wizualna, zwłaszcza kontrola odpływu skroplin. 

Jeśli jednostka zewnętrzna jest mocno zaśnieżona, warto ją samemu odśnieżyć. W momencie gdy śnieg przykrywa pompę ciepła, wówczas może blokować przepływ powietrza, od którego odbierane jest ciepło i zakłócić jego wydajność podczas ogrzewania pomieszczenia. 

Właściwe przygotowanie pompy ciepła do sezonu grzewczego. 

Pamiętaj, że właściwe przygotowanie pompy ciepła do sezonu zimowego może nie tylko poprawić wydajność systemu, ale także przedłużyć jego żywotność.

Jeśli jednak napotkasz na jakiekolwiek problemy lub wątpliwości co do działania pompy ciepła, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże w rozwiązaniu ewentualnych problemów. Firma Bpower sp. z o.o. jest autoryzowanym serwisantem pomp ciepła NIBE oraz Haier.