Liść
Liść
Liść

MAGAZYN ENERGII DLA DOMU. Oszczędzaj energię efektywniej.

Paweł Bugała
15 listopada,2023

Czym jest magazyn energii? 

Magazyn energii jest to urządzenie, które umożliwia przechowywanie nadmiaru energii, wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną do późniejszego wykorzystania. 

Bateria ta pozwoli na zoptymalizowanie “darmowej” energii, wyprodukowanej przez panele słoneczne i wykorzystanie jej np. w godzinach wieczornych czy nocnych, bez potrzeby “oddawania” jej do sieci energetycznej.

Jak działa magazyn energii w gospodarstwie domowym?

Instalacja fotowoltaiczna w godzinach produkcyjnych wytwarza energię, która w pierwszej kolejności jest wykorzystywana na bieżące zużycie. Nadwyżka energii zostaje oddana do Twojego magazynu energii, gdzie w godzinach popołudniowych i nocnych  będziesz korzystał właśnie z tej energii. Jeśli skończy Ci się energia w magazynie, wówczas korzystać będziesz z energii z sieci.

Takie rozwiązanie jest idealne podczas rozliczania fotowoltaiki na zasadzie net-bilingu. 

Pozwala to uniknąć dodatkowych opłat, odbierając energię z sieci oraz zwiększa autokonsumpcję.  Ponadto w przypadku awarii sieci energetycznej czy problemów z dostępem do energii, magazyn energii działa jak zabezpieczenie, umożliwiając kontynuację korzystania z elektryczności w gospodarstwie domowym.

ZALETY MAGAZYNU ENERGII.

Czy posiadanie magazynu energii się opłaca?

Posiadanie magazynu energii umożliwia gospodarstwom domowym stanie się bardziej niezależnymi pod względem energetycznym. 

  1. Pozwala zwiększyć autokonsumpcję.
  2. Zabezpiecza dom podczas problemów z siecią, tzn wyłączenia prądu, awaria sieci. Wówczas instalacja fotowoltaiczna wciąż produkuje energię oddając ją do magazynu. Istotne jest to także podczas przeciążeń sieci bądź gdy jest awaria sieci, a instalacja fotowoltaiczna jest w szczycie produkcji.

CENA MAGAZYNU ENERGII, A DOFINANSOWANIE. 

Cena magazynu energii zależna jest oczywiście głównie od pojemności baterii. Wówczas koszt może wynosić nawet do 50 000 tys. 

Program “Mój Prąd” 5.0 przewiduje dofinansowanie do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej oraz jej dodatkowych elementów, jakim jest między innymi magazyn energii. Dofinansowanie do samego magazynu energii to 16 000 zł. Maksymalna kwota dotacji wynosi do 58 000 zł.

 

ZAKUP MAGAZYNU ENERGII.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu energii? 

Czynników jest wiele. Przede wszystkim istotne jest jaką instalację fotowoltaiczną posiadamy bądź będziemy posiadać. Wówczas kwestia kluczowa to odpowiedni dobór wielkości magazynu energii.. Następnie ważna jest technologia baterii, jej żywotność czy gwarancja sprzętu. 

Oczywiście nie musisz znać się na tym wszystkim. Doradca Bpower profesjonalnie doradzi jaki sprzęt będzie odpowiedni do  Twojego gospodarstwa domowego.