pompa ciepła montaż
Liść
Liść
Liść

Na co zwrócić uwagę podczas montażu pompy ciepła? Podstawowe zasady montażu pompy ciepła.   

Aleksandra Bendek
2 stycznia,2024

Pompa ciepła to elektryczne urządzenie grzewcze, które wymaga odpowiedniej instalacji. Przedstawiamy zatem podstawowe zasady montażu oraz informację na jakie elementy w szczególności należy zwrócić uwagę. 

Odpowiedni dobór pompy ciepła. Od rodzaju urządzenia zależy jak zostanie to urządzenie zamontowane.

Pierwszy krok podczas zakupu pompy ciepła, to profesjonalny dobór urządzenia do potrzeb klienta oraz wymagań budynku. Decyzja o wyborze sprzętu definiuje nam zarówno gdzie oraz jakie miejsce jest potrzebne. Np. podczas wyboru pompy ciepła typu powietrze/woda, klient może posiadać dwa urządzenia, tj. jednostkę wewnętrzną podłączoną do instalacji hydraulicznej wewnątrz budynku oraz jednostkę zewnętrzną zamontowaną przed budynkiem. Ważna jest także informacja czy pompa ciepła ma osobny zasobnik na ciepłą wodę użytkową, wówczas musimy znaleźć dla tego urządzenia także odpowiednie miejsce, najczęściej jest to kotłownia. W nowo budowanych domach popularnością cieszą się jednostki typu Split, czyli jednostka wewnętrzna pompy ciepła ma już wbudowany zasobnik. Takie urządzenie jest wizualnie bardzo estetyczne, tym samym klienci często nie posiadają oddzielnego pomieszczenia jakim jest właśnie kotłownia.

Uprawnienia instalatora. Doświadczona firma

Kolejna ważna informacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła to czy decydujemy się na urządzenie, które podczas instalacji zachodzi konieczność ingerencji w układ chłodniczy, jak np. urządzenia typu Split (czyli pomp ciepła o rozłącznej budowie układu chłodniczego). Wówczas instalator ma obowiązek posiadać uprawnienia F-gazowe. Monter musi dokonać m.in. montażu rur obiegu chłodniczego pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Wymaga to doświadczenia, odpowiednich kwalifikacji i przede wszystkim uprawnień do wykonywania instalacji z rur miedzianych o połączeniach lutowanych. Taki obieg zostaje napełniony czynnikiem chłodniczym oraz sprawdzony pod kątem szczelności. 

Decydując się na zakup pompy zalecamy wybrać usługę wraz z montażem. W Bpower Sp. z o.o. pracują autoryzowani instalatorzy producentów pomp ciepła. Oznacza to, że po pierwsze instalator ma odpowiednie uprawnienia do montażu, a po drugie może podpisać się pod karta gwarancji sprzętu.

Podstawowe zasady montażu pompy ciepła. 

  1. Wyznaczenie miejsca na jednostkę wewnętrzną w środku budynku oraz na zewnątrz na jednostkę zewnętrzną. Wybór odpowiedniego miejsca dla pompy ciepła jest kluczowy. Upewnij się, że miejsce montażu jest dobrze wentylowane, ma odpowiednią przestrzeń do instalacji oraz minimalizuje hałas. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy wiatr, także jest istotna.
  2.  Sprawdzenie stabilności podłoża. Podłoże, na którym zostanie umieszczona pompa, musi być stabilne, płaskie i odporne na wibracje. Zapewnienie solidnej podstawy zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym i zapewni długotrwałą wydajność.
  3. Izolacja akustyczna. Pompy ciepła mogą generować pewien poziom hałasu w trakcie pracy. Dlatego też warto rozważyć zastosowanie izolacji akustycznej wokół urządzenia, szczególnie jeśli jest ono blisko obszarów mieszkalnych.
  4. Bezpieczeństwo elektryczne. Upewnij się, że pompa jest odpowiednio uziemiona i zainstalowana zgodnie z przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych
  5. Regulacja parametrów. Zapewni ona optymalną wydajność i oszczędność energii.
  6. Regularna kontrola. Producenci wymagają aby dokonywać corocznej kontroli urządzenia przez autoryzowane serwisanta. Sprawdzanie stanu elementów to podstawa długotrwałego działania urządzenia.